Systemy IDS i IPS: czym są i jak pomagają firmie? | Biznes Netia
Menu główne

Systemy IDS i IPS – czym są? Jak pomagają w cyberbezpieczeństwie?

15 marca 2023, Autor: Tomasz Łużak, Product Manager, Cybersecurity - Netia S.A.
Systemy IDS i IPS to popularne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo sieci wewnętrznej i zapobiegające przedostaniu się do niej intruzów, złośliwego oprogramowania i przeprowadzaniu ataków. Na czym polega ich działanie i czy warto wdrożyć je w swojej firmie?
 
 
 
   

Systemy IDS oraz IPS – jaka jest ich rola i jak działają?

 

Systemy IDS oraz IPS (ang.: Intrusion Detection Systems, Intrusion Prevention Systems) to sprzętowe lub programowe narzędzia do detekcji, identyfikacji i powiadamiania (IDS) oraz zapobiegania włamaniom (IPS, firewall). Najczęściej wchodzą w skład zapór sieciowych, stanowiąc jedną z warstw ochrony.

 

Co to jest IDS?

 

System IDS filtruje ruch wewnątrz sieci firmowej, rozpoznając anomalie sieciowe (opiera się często na technologii uczenia maszynowego) lub sygnatury zagrożeń (albo jedno i drugie, jako hybrydowe systemy IDS). W razie wystąpienia incydentu system wysyła do zapory sieciowej informacje o pochodzeniu zagrożenia, dzięki czemu możliwe jest zablokowanie konkretnego adresu IP, który może przynieść potencjalne szkody.

 

Systemy IDS możemy podzielić na dwie główne grupy, biorąc pod uwagę ich umiejscowienie w sieci wewnętrznej:

 
  • HIDS (Host Based IDS) – hostowe systemy IDS analizują ruch w jednym systemie operacyjnym (domyślnie – na serwerze sieciowym lub komputerze pełniącym rolę serwera). Tak skonstruowany system może zbierać dane z różnych komputerów w obrębie sieci firmowej i analizować potencjalne zagrożenie. Tego rodzaju architektura ma jednak swoje wady - działa niewydajnie w przypadku bardziej rozległych sieci z większą liczbą podłączonych urządzeń, a w przypadku odłączenia serwera z zainstalowanym systemem IDS, zabezpieczenie staje się bezużyteczne.
 
  • NIDS (Network Base IDS) – sieciowe systemy IDS mogą być rozproszone po całej firmowej sieci i tym samym odporne na odcięcie serwera-hosta wraz z systemem zabezpieczeń. Taki sposób zastosowania IDS ma też większą wydajność w wykrywaniu ataków DoS i DDoS, dzięki możliwości analizowania ruchu pochodzącego z zewnątrz. Dodatkowym atutem jest nieobciążanie serwera hostującego, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązania HIDS.
 

Co ważne, rolą systemów IDS jest detekcja i ostrzeżenie o potencjalnym niebezpieczeństwie, a nie neutralizacja zagrożenia.

 

Co to jest IPS?

 

W przeciwieństwie do systemów IDS, system IPS oprócz wykrywania zagrożeń potrafi blokować ataki w czasie rzeczywistym. Jest doskonałym uzupełnienie dla IDS oraz stanowi nieodłączny element współczesnych zapór sieciowych. Dzięki dynamicznie aktualizowanej bazie sygnatur i wzorców zachowań oraz wykrywaniu innych odchyleń od normy, systemy mogą w porę reagować, blokując pakiety pochodzące z podejrzanego adresu IP.

 

System IPS może pracować w dwóch topologiach:

  • w formie sondy analizującej pakiety danych we wskazanym segmencie sieci,

  • inline – pomiędzy dwoma segmentami sieci jako most sieciowy bez adresu IP, monitorując przepływające pakiety danych z możliwością ich natychmiastowego zablokowania.
 

Jak IDS oraz IPS chronią firmę?

 

Połączenie pasywnego monitoringu sieci w ramach systemów IDS wraz z możliwością kontroli i reakcji systemu IPS, realizującego zdefiniowaną przez administratora politykę bezpieczeństwa, jest bardzo skutecznym sposobem ochrony firmowej sieci przed zagrożeniami z zewnątrz oraz wewnątrz (np. pracownicy przekraczający swoje uprawienia lub niepowołane osoby logujące się do sieci). Oba systemy, dzięki wczesnej detekcji anomalii, sygnatur i monitorowaniu plików, w celu wykrycia potencjalnych nieautoryzowanych modyfikacji, potrafią w porę udaremnić nawet najlepiej przemyślane ataki wymierzone w organizację.

 

Poprawnie skonfigurowany system IDS/IPS zapobiega:

 
  • przeprowadzaniu ataków typu brute-force,
  • instalacji i rozprzestrzenianiu się malware,
  • uwikłaniu komputerów firmowych w tak zwany botnet i wykorzystaniu sieci do przeprowadzania ataków na inne organizacje,
  • przeprowadzaniu ataków DoS/DDoS,
  • oszustwom typu cryptojacking i wielu innym zagrożeniom.
 

Postaw na kompleksową ochronę od Netii

 

Chcesz przetestować system IPS we własnej firmie? Szukasz rozwiązań szytych na miarę? W Netii znajdują się usługi stworzone z myślą o przedsiębiorstwach każdej wielkości, a najnowszą z nich jest Netia Cloud Firewall. To usługa polegająca na przekierowaniu całego ruchu IP firmy, pochodzącego z łącza symetrycznego Netii, do bezpiecznej chmury, w której zlokalizowany jest firewall nowej generacji.

 

Netia Cloud Firewall zapewnia kompleksową ochronę łącza i zabezpiecza firmową sieć przed złośliwym oprogramowaniem. Cloud Firewall posiada także systemy IPS oraz IDS, podnoszące bezpieczeństwo firmowej sieci. Usługa jest dostępna w wygodnym modelu subskrypcyjnym i mogą z niej skorzystać użytkownicy łącza symetrycznego Netia BDI.

 

Jako uzupełnienie dla chmurowej zapory sieciowej polecamy usługę Netia DDoS Protection. To rozwiązanie dedykowane najbardziej wymagającym firmom. System ochronny potrafi odeprzeć ataki DoS/DDoS o wyjątkowo dużym wolumenie, w przypadku których klasyczny firewall oraz zapora nowej generacji mogłyby sobie nie poradzić. Netia DDoS Protection to także zaawansowana ochrona przed atakami w 7 warstwie modelu OSI, czyli aplikacjami. Skorzystanie z osobnego rozwiązania może podnieść wydajność firewalla, który nie będzie już nadmiernie obciążony, a co za tym idzie – wzrośnie przepustowość całej sieci.


Zadbaj również o swoje bezpieczeństwo w sieci z usługą Bezpieczny Internet dla użytkowników indywidualnych!

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×