Chmura hybrydowa łączy w sobie największe zalety chmury prywatnej oraz publicznej, dając w efekcie optymalną wydajność i bezpieczeństwo przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów stworzenia środowiska oraz jego utrzymania. Takie rozwiązanie ma jeszcze więcej zalet i zastosowań, które przedstawimy w tym artykule. Przypomnimy przy tym o podstawowych rodzajach chmur.
Chmura hybrydowa – co to jest? Czym różni się od publicznej orz prywatnej?
Środowiska informatyczne ulokowane w chmurze internetowej możemy podzielić najogólniej na chmury publiczne oraz chmury prywatne.
Chmura publiczna
Chmurę publiczną stanowią współdzielone usługi, w ramach których usługodawca wydziela z fizycznego serwera i udostępnia umówione wcześniej zasoby – na przykład przestrzeń dyskową, dostęp do aplikacji sieciowych i innych elementów infrastruktury IT. Dzięki temu firma może prowadzić swoje działania z dowolnego miejsca, a jej sieć fizycznie może znajdować się poza biurem. Chmura powinna być z definicji łatwa w obsłudze i szybka w konfiguracji. Firma użytkująca takie rozwiązanie nie musi martwić się backupami, ochroną przeciwpożarową czy zapewnieniem ciągłości energetycznej. Korzystanie z chmury publicznej jest więc stosunkowo tanie, bardzo wygodne i elastyczne – bo łatwe do skalowania w przypadku zwiększenia lub zmniejszenia potrzeb względem zasobów chmurowych.
Chmura prywatna
Chmura prywatna niejako naśladuje chmurę publiczną, jednak jej zasoby nie są dzielone pomiędzy niezwiązane ze sobą podmioty. Całość infrastruktury znajduje się w firmie – w postaci fizycznych maszyn-serwerów, firewalli lub urządzeń klasy UTM. Chęć minimalizacji kosztów oraz optymalizacja pracy zachęca jednak do coraz częstszego korzystania z chmur prywatnych, tworzonych i utrzymywanych przez dostawców tego typu rozwiązań. Cała sieć pozostaje więc do dyspozycji korzystającej z niej firmy, jednak nie wiąże się to z zakupem urządzeń i tworzeniem całej infrastruktury samodzielnie. Chmura prywatna jest przede wszystkim bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, dedykowanym do przechowywania krytycznych zasobów. Można ją dowolnie konfigurować, biorąc pod uwagę potrzeby wyłącznie jednego użytkownika.
Chmura hybrydowa
Co to jest chmura hybrydowa? Jest połączeniem chmury prywatnej i publicznej. Sprawdzi się w firmach o bardziej zaawansowanych potrzebach i preferencjach. Mówimy o niej, gdy firmowa sieć składa się z choć jednej chmury prywatnej i jednej publicznej, tworząc tym samym spójną infrastrukturę. Takie rozproszenie środowiska niesie wiele zalet. Są to między innymi:
- maksymalna elastyczność działania,
- łatwe skalowanie i szybka migracja zasobów według potrzeb.
Korzystanie z chmury hybrydowej pozwala też w niektórych przypadkach łatwiej uporać się z wymaganiami prawnymi w biznesie. Dzięki niej firma może przechowywać krytyczne dane i aplikacje w chmurze prywatnej, zaś w publicznej trzymać mniej istotne zasoby lub traktować ją jako środowisko testowe bądź zapasowe. Istnieje też możliwość przekierowania nagłego wzrostu ruchu do firmowej przestrzeni w chmurze publicznej, co pozwoli wykorzystać ją jako chmurę obliczeniową.
Chmura hybrydowa i typowe przypadki jej użycia
Skoro znamy już pojęcie "hybrid cloud" i dowiedzieliśmy się, co to jest i jakie są główne zalety tego rodzaju środowiska, pora przyjrzeć się praktycznym zastosowaniom tego rozwiązania.
DRaaS
DRaaS, czyli Disaster Recovery as a Service, to dedykowana biznesowi usługa zapewniająca ciągłość działania sieci i systemów bez względu na zachodzące awarie, ataki czy kryzysowe sytuacje związane na przykład z brakiem zasilania. Drugie, stworzone specjalnie na potrzeby awarii środowisko pracy jest stale utrzymywane w innej lokalizacji i gotowe do przywrócenia natychmiast po wykryciu problemu. W ramach tej usługi wykonawca przechowuje więc kopie zapasowe wszystkich danych oraz zabezpieczeń i innych elementów, by móc wdrożyć je w razie wystąpienia takiej potrzeby. Usługa może być prowadzona w ramach chmury hybrydowej. Integrując chmurę prywatną ze środowiskiem chmury publicznej, możemy błyskawicznie reagować na problemy i nie dopuścić do strat, wynikających z przestoju w działaniu systemów.
Jak wybrać chmurę hybrydową dla swojej firmy?
Chmura publiczna okazuje się też wdzięcznym środowiskiem testowym. Jej utrzymanie jest znacznie tańsze niż stałe utrzymywanie chmury lokalnej. Niewykorzystywana przestrzeń i moc obliczeniowa chmury publicznej nie generują niemal żadnych kosztów. Firma nie musi więc czuć presji niewykorzystywanych zasobów i może rozwijać się w swoim tempie. Odseparowanie środowiska testowego w chmurze publicznej pozwala też oszczędzać zasoby bezpieczniejszych i wydajniejszych chmur lokalnych.
Jednoczesnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że migracja aplikacji ze środowiska testowego na produkcję jest szybka i bezproblemowa. Chmura publiczna pozwala też kopiować określone obszary istniejącej już infrastruktury firmowej i testować poszczególne rozwiązania w bezpieczny sposób.
Obsługa szczytowego obciążenia
Szybko rozwijający się biznes potrzebuje elastycznego i skalowalnego środowiska. Jeśli Twoja firma spotyka się z nagłymi wzrostami obciążenia (spowodowanymi na przykład ruchem w usługach i aplikacjach), które są jednak nieregularne i trudne do przewidzenia, dobrym rozwiązaniem będzie integracja z chmurą publiczną i – w razie potrzeby – przekierowanie do niej części ruchu. Moc obliczeniowa chmury pomoże obsłużyć nieprognozowane obciążenie bez rozbudowy kosztownej infrastruktury lokalnej, która przez większość czasu mogłaby być niewykorzystywana.
Jak wybrać chmurę hybrydową dla swojej firmy?
Integracja chmury prywatnej z publiczną odniesie sukces wtedy, gdy oba środowiska są zbudowane w zbliżony sposób i w oparciu o te same technologie. W zespole Netii do tworzenia tego typu rozwiązań od podstaw wykorzystujemy najbardziej cenione przez administratorów IT oprogramowanie VMware. Stworzone w ten sposób środowiska są spójne, wydajne i bezpieczne, a ich obsługa nie sprawia problemów ani administratorom, ani też końcowym użytkownikom.
Wybierając dostawcę, warto stawiać na sprawdzone firmy. Netia Compute, jako usługa dostarczana przez Netię zapewnia precyzyjne SLA, czyli gwarancję poziomu świadczenia usług, zarówno na łącza sieciowe, jak i samą chmurę publiczną.
Mamy nadzieję, że wyczerpująco rozwinęliśmy temat rozwiązania, jakim jest chmura hybrydowa. Wiesz już, co to jest i w jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej. Czekamy na Twoje pytania – skontaktuj się z nami!
Wiesz już, czym jest chmura hybrydowa. Wykorzystaj chmurę również do prywatnych celów, np. do rozrywki. Dowiedz się, jaki internet do grania w chmurze wybrać.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105