Co to jest PaaS i jakie ma zalety? | Biznes Netia
Menu główne

Co to jest Paas i jakie ma zalety?

23 lutego 2021, Autor: Netia

Platform as a Service (PaaS) to pewne środowisko deweloperskie oraz produkcyjne w chmurze, które umożliwia zarówno użytkownikom końcowym, administratorom sieci oraz programistom tworzyć, integrować, zabezpieczać, a także zarządzać aplikacjami internetowymi i mobilnymi. Przed pojawieniem się PaaS Cloud, pracownicy działów IT musieli samodzielnie montować, aktualizować oraz utrzymywać określone licencjonowane produkty. Zadanie często utrudniał fakt, że mogły one pochodzić od kilku dostawców, którzy różnili się między sobą stosowanymi zabezpieczeniami oraz metodami konfiguracji. Dzięki PaaS Services uproszczone zostały wszystkie procesy biznesowe oraz sposoby zarządzania nimi.

 
 
 
 

Rozważając rozwiązanie PaaS należy mieć wiedzę, co to jest chmura obliczeniowa i jakie możliwości oferuje. PaaS jest jedną z usług chmurowych, podobnie jak model SaaS oraz IaaS, które dostarczane są poprzez infrastrukturę sieciową. Oferowana przez Netię tego rodzaju usługa - Netia Compute, pozwala tworzyć kopie zapasowe i dysponować ogromnymi bazami danych. Model ten przyspiesza wprowadzanie innowacji w biznesie, a także zwiększa bezpieczeństwo cennych danych.

   

Co to jest Platform as a Service?

 

PaaS, czyli Platform as a Service, stanowi kompletne środowisko deweloperskie, które dotyczy zasobów, pozwalających dostarczać aplikacje zarówno dla zwykłych gospodarstw domowych, jak również dużych przedsiębiorstw, które wykorzystują funkcję chmury. PaaS Cloud Computing wiąże się z pewnymi opłatami, które są całkowicie zależne od rzeczywistego zużycia. Użytkownicy uzyskują dostęp do tej usługi poprzez bezpieczne połączenie internetowe. Wiele osób zastanawia się, co to jest IaaS i jaki ma związek z rozwiązaniem Private Cloud. Otóż te dwa modele łączy fakt, że obejmują następującą infrastrukturę: sieć, serwery oraz magazyn, a także narzędzia deweloperskie, określone systemy zarządzania bazami danych, oprogramowanie pośredniczące oraz usługi analizy biznesowej. Usługa PaaS Polska dostępna jest na terenie całego kraju i została zaprojektowana w taki sposób, aby obejmowała kompleksową obsługę aplikacji internetowej, a więc jej tworzenie, poddawanie testom, wdrażanie, regularne aktualizowanie i bezpieczne zarządzanie. Platform as a Service nie wymaga od firmy nabywania drogich licencji na oprogramowanie.

 

Gdzie są stosowane rozwiązania PaaS?

 

Platform as a Service jest taką funkcją chmurową, którą cechuje skalowalność, a także wielodostępność. Dzięki temu model PaaS jest z powodzeniem wykorzystywany w tych przedsiębiorstwach, gdzie pracownicy potrzebują odpowiedniego środowiska, aby móc tworzyć oraz konfigurować aplikacje oparte na chmurze. Opcja Database pozwala na przykład deweloperom na korzystanie z wbudowanych już składników oprogramowania. Wyraźnie usprawnia to ich pracę i ogranicza ryzyko utraty danych. Z usługi tej korzystają również analitycy biznesowi, którzy przeszukują poszczególne bazy danych i analizują je w celu odnalezienie pewnych wzorców. Przekłada się to na podejmowanie efektywniejszych decyzji w zakresie projektowania nowych produktów oraz inwestowania.
W środowisku IT rozwiązanie to powiększa poziom automatyzacji w firmie, ogranicza wykonywanie rutynowych czynności, dokonuje standaryzacji procesu wdrażania, a także poprawia skalowalność. Oferowana przez Netię usługa chmurowa Netia Compute pozwala w bezpieczny sposób pracować na ogromnych bazach danych, a także tworzyć ich kopie bezpieczeństwa. Środowisko to powstało na podstawie architektury referencyjnej.
 

 

Jakie są zalety PaaS?

 

Dzięki oprogramowaniu pośredniczącemu i poszczególnym narzędziom deweloperskim model PaaS potrafi skrócić czas kodowania. Następuje wyraźne usprawnienie procesu tworzenia aplikacji, ponieważ w platformę wbudowane są takie składniki aplikacji, jak: katalog, przepływ pracy, funkcja wyszukiwania oraz funkcja zabezpieczeń. Ponadto hosting dostarcza wiele nowych opcji programistycznych, które nie wymagają od pracowników posiadania specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie. Firma zyskuje więc szansę na stworzenie aplikacji międzyplatformowych dla urządzeń przenośnych, komputerów czy przeglądarek. Ze względu na fakt, że dostęp do środowiska deweloperskiego pracownicy uzyskują za pośrednictwem Internetu, usprawnieniu podlega, dzięki opcji PaaS, logistyka - zespoły są w stanie ze sobą współpracować z dowolnego miejsca na świecie. Rozwiązanie to doskonale się sprawdza w zdalnej pracy nad projektami nowych produktów.
 

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×