Chmury dla firm od lokalnych dostawców | Biznes Netia
Menu główne

Dlaczego w 2022 roku firmy korzystają z chmury od lokalnych dostawców?

27 kwietnia 2022, Autor: Adam Kowalczyk - Starszy kierownik produktu ds. chmury w Netii

Firmy potrzebują różnych chmur. Startup, który dopiero rozwija autorską aplikację, zbuduje ją jak z klocków, wykorzystując mnogość usług w globalnych chmurach publicznych. Średniej wielkości, polskie firmy, niezwiązane z IT, mają inne potrzeby i chętniej wybierają usługi chmurowe od lokalnych dostawców. Co nimi kieruje? Dlaczego w ogóle migrują do jakiejkolwiek chmury? O tym dowiesz się z tego artykułu.

 
   

TOP 10 powodów, dla których warto przeprowadzić migrację do lokalnej chmury

 

Wraz z postępującą cyfryzacją coraz więcej firm decyduje się na chmurę i poszukuje najlepszego rozwiązania dla swoich potrzeb biznesowych. Ma na to również wpływ wiele innych czynników. Przedstawiamy TOP 10 powodów migracji do chmury lokalnej wśród polskich przedsiębiorców, zebranych w oparciu o doświadczenia specjalistów Netii z wdrożeń usługi Netia Compute:

 

1. Wielomiesięczne oczekiwanie na nowe serwery i urządzenia sieciowe

Pandemia, a następnie gwałtowne ożywienie gospodarcze, zerwane łańcuchy dostaw i problemy z produkcją chipów -to wszystko sprawiło, że nikt nie był zdziwiony sytuacją, gdy czołowy producent sprzętu sieciowego kazał czekać ponad pół roku na dostawy. W tym czasie drobna awaria lub nowy projekt dla firmy utrzymującej wszystko na własnych serwerach były dużym wyzwaniem. Dostawcy chmurowi, dzięki buforom sprzętowym, mogli więc szybko rozwiązać problemy klientów i wyjść naprzeciw ich potrzebom.
 

2. Problemy kadrowe

W branży IT występuje duża presja związana z wynagrodzeniami. Część firm nie może sprostać stale rosnącym oczekiwaniom administratorów. Nawet jeśli wygospodarują środki, to niezwykle trudno znaleźć odpowiedniego kandydata do pracy, a co więcej – rekrutacje często trwają miesiącami. Tymczasem w wielu firmach ciągle przybywa projektów IT, dlatego dla kierowników działów IT kluczową kwestią jest odciążanie zespołów, aby mogli zająć się nowymi zadaniami. Chmura sprawdza się tu idealnie, ponieważ jej administratorzy wspierają firmy w utrzymaniu infrastruktury i zarządzaniu systemami.
 

3. Kompetencje

Wśród polskich firm brakuje specjalistów od chmury publicznej. Spowalnia to proces adaptacji do chmury i podnosi koszty IT. Nie stanowi to jednak wyzwania dla całej branży. Wielu lokalnych dostawców zbudowało swoje chmury w oparciu o produkty VMware, czyli dobrze znaną technologię dla większości administratorów.
 

4. Lepsza komunikacja

Ważnym czynnikiem przy podjęciu decyzji o przejściu na chmurę lokalną jest również możliwość współpracy działu IT klienta bezpośrednio z zespołem utrzymaniowym u dostawcy. W razie problemów klient komunikuje się w języku polskim z inżynierami odpowiadającymi bezpośrednio za infrastrukturę, a nie z zagranicznym call center.

 

5. Stały abonament

W sytuacji szalejącej inflacji, rośnie WIBOR dla leasingu na sprzęt, dlatego trzeba bardziej liczyć się z tymi kosztami, które w każdej chwili mogą wzrosnąć. Tymczasem u lokalnych dostawców chmury standardem są umowy nawet na 36 miesięcy, uwzględniające stały abonament. Chroni to firmy przed skutkami ewentualnych, nagłych zmian finansowych i upraszcza planowanie kosztów. Oznacza to dla nich również możliwość elastycznego rozliczenia dla obsługi szczytowego ruchu i duże oszczędności.

 

6. Brak jednorazowych inwestycji

Dziś już nikogo nie dziwi niechęć do dużych, jednorazowych inwestycji, z którymi trzeba się liczyć, tworząc i utrzymując własną serwerownię. Możliwe turbulencje w biznesie wymagają jeszcze większej uwagi i dbałości o płynność finansową.

 

7. Cena

Globalni dostawcy chmury są często zmuszeni ujednolicać ceny swoich usług na całym świecie. Powoduje to, że polscy dostawcy posiadają na ogół atrakcyjniejszą ofertę cenową na usługi chmurowe. Co więcej, mają również znacznie bardziej uproszczone modele rozliczeniowe i bez tak zwanych „ukrytych kosztów” (m.in. za transfer).

 

8. Dedykowana infrastruktura

Z różnych powodów wielu polskich przedsiębiorców chce posiadać jednocześnie chmurę i dedykowaną infrastrukturę (chcą zjeść ciastko i mieć ciastko). Wydaje się, że lokalni dostawcy usług chmurowych lepiej adresują te potrzeby. Nie tylko oferują chmury prywatne z urządzeniami dzierżawionymi jednemu klientowi. Budują również hybrydowe rozwiązania, na przykład z mocą obliczeniową w chmurze lokalnego dostawcy, z podłączoną do niej dedykowaną macierzą.

 

9. Pewność działania

Często firmy nie migrują do chmury z całą swoją infrastrukturą. Budują hybrydowe rozwiązania, wykorzystujące ich dotychczasowe środowisko i chmurę dostawcy. Jednym z takich scenariuszy jest zakup usługi DRaaS, w którym ważne jest, aby oba środowiska współpracowały ze sobą jak jeden organizm. Tak jest, jeśli oparta o VMware infrastruktura klienta połączy się z chmurą dostawcy opartą o tę samą technologię.

 

10. Zaufanie

Lokalni dostawcy, w szczególności operatorzy telekomunikacyjni, mają już zbudowane relacje z klientami, dzięki długoletniej współpracy. Ma to również bardzo praktyczny wymiar –lokalny dostawca usług chmurowych, będący jednocześnie operatorem telekomunikacyjnym, może zapewnić SLA na kompletne rozwiązanie z łączami i jeden punkt kontaktu dla klienta.

 

Firmy poszukujące sprawdzonych rozwiązań chmurowych mogą skorzystać z usługi Netia Compute.


Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych w chmurze internetowej i wykorzystaj ją również do prywatnych celów, np. do rozrywki. Dowiedz się, jaki internet do grania w chmurze wybrać.

 

 
 
 
 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Jak Vmware zmienił rynek IT

Obejrzyj webcast

Wybierz swój język ×