Oszczędności w firmie – czy redukcja kosztów biznesu zawsze jest możliwa?
Rosnące koszty to naturalna konsekwencja rozwoju firmy, co jednak nie oznacza, że nie należy ich weryfikować. Często spotykanym zjawiskiem jest brak kontroli wydatków tak długo, jak firma notuje dobre wyniki. Szukanie oszczędności zaczyna się na ogół dopiero wtedy, gdy biznes wpada w „gorszy” okres. Warto jednak koncentrować się na tym zadaniu w każdym kwartale. Racjonalna optymalizacja kosztowa różnych obszarów biznesowych jest najbardziej efektywna, a co więcej – nie odbija się negatywnie na zyskach firmy i komforcie pracowników.
Można zaryzykować stwierdzenie, że ograniczenie kosztów jest możliwe do wykonania w praktycznie każdej firmie. To od obecnego poziomu wydatków i stosowanych rozwiązań zależy oczywiście, czy potencjalne oszczędności wyniosą w skali roku 10 000 zł, 150 000 zł czy kilka milionów złotych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja firma korzysta z najlepszych rozwiązań – co najmniej raz w roku warto poszukać optymalizacji u swojego dostawcy usług lub sprawdzić konkurencyjne oferty.
W dalszej części artykułu przedstawiamy, jak zoptymalizować wydatki w obszarze firmowej sieci i systemów IT.
Przykłady oszczędności w firmie – gdzie szukać pomysłów?
Firmy utrzymujące własną fizyczną infrastrukturę informatyczną coraz częściej przekonują się o zaletach outsourcingu IT. Ciągły rozwój usług chmurowych oraz możliwość wydelegowania poszczególnych zadań zewnętrznej firmie przynoszą oszczędności na wielu polach. Poniżej przedstawimy kilka przykładów, gdzie szukać oszczędności w firmie.
Migracja do chmury
To pierwszy, domyślny i najbardziej podstawowy sposób na oszczędności dla firm, które, w ramach własnej infrastruktury, organizują swoje środowisko pracy. Przeniesienie części lub całości procesów do chmury znacząco zmniejsza koszty wynajmu powierzchni, opłaty za energię i wydatki związane z wymianą pogwarancyjną serwerów oraz innych urządzeń sieciowych. Decydując się na migrację nie musisz przenosić 100% swoich zasobów. Popularnymi rozwiązaniami są chmury hybrydowe, w których kluczowe zasoby i systemy pozostają w wewnętrznym środowisku firmowym, a inne zasoby udostępniane są w chmurze publicznej lub prywatnej w lokalizacji zewnętrznej firmy. Na najbardziej wymagających czekają z kolei serwery dedykowane z możliwością pełnej konfiguracji dla potrzeb Twojej firmy i bez współdzielenia zasobów z innymi firmami czy ponoszenia kosztów zakupu urządzeń.
Kolokacja serwerów
Kolokacja serwerów to usługa polegająca na umieszczeniu w data center innej firmy infrastruktury IT – zarówno serwerów, jak i urządzeń sieciowych takich, jak np. switche, routery, firewall czy UTM. Korzystając z kolokacji oszczędzasz na kilka sposobów. Stworzenie i utrzymanie własnej serwerowni (pomieszczenia) wiąże się bowiem z wygospodarowaniem przestrzeni, z jej odpowiednim chłodzeniem, zabezpieczeniem przeciwpożarowym oraz ogromnym zużyciem energii. Jeśli chcesz lub musisz korzystać z własnej infrastruktury, skorzystaj z możliwości kolokacji i oszczędzaj.
Zrezygnuj z papierowych dokumentów!
Papier jest drogi, kłopotliwy w archiwizowaniu, nieekologiczny i trudny do zabezpieczenia przed wzrokiem osób niepowołanych. Coraz więcej firm rezygnuje więc z papierowego obiegu dokumentów na rzecz całkowitej digitalizacji procesów. Drogą cyfrową można przesyłać nie tylko korespondencję, ale także pełne dane i statystyki firmy, umowy z pracownikami oraz kontrahentami, a także ważne urzędowe dokumenty.
Oszczędzaj energię elektryczną!
Jak znaleźć na tym polu oszczędności w firmie? Sam koszt energii w firmowej serwerowni jest najczęściej wyższy niż w data center. Firmy zajmujące się utrzymywaniem tego typu obiektów optymalizują koszty energii, dzięki dużej skali, efektywnemu chłodzeniu i wykorzystaniu zielonych źródeł energii. To skutecznie obniża koszty utrzymania obiektu kolokacyjnego.
Wymienione wyżej obszary to tylko przykłady na to, jak oszczędzać w firmie. Jeśli szukasz więcej podobnych informacji, zapoznaj się z naszym artykułem o robotyzacji procesów w firmie przy użyciu rozwiązań klasy Robotic Process Automation (RPA) oraz Robotic Desktop Automation (RDA).
Oszczędzaj dzięki rozwiązaniom od Netii
Z Netia Compute zbudujesz wydajne i zoptymalizowane kosztowo środowisko, oparte o usługi chmurowe. Dzięki temu rozwiązaniu Twoja firma zaoszczędzi czas i pieniądze poprzez odciążenie pracowników i brak nakładów na drogie serwery, urządzenia sieciowe czy oprogramowanie. W przypadku chmury płacisz tylko za wykorzystane zasoby, które możesz skalować zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Korzystając z usługi kolokacji od Netii, przy 10 szafach rack możesz zaoszczędzić nawet do 8 milionów złotych w skali 10 lat. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej kalkulacji. Kolokacja jest rozwiązaniem objętym certyfikatem ISO/IEC 27001:2017 z umową SLA i możliwością wydelegowania części zadań technicznych związanych z utrzymaniem sieci. To także olbrzymia oszczędność na energii.
Usługi Netia Compute i kolokacja serwerów są świadczone z Data Center Netii, które należą do najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Najnowszy z nich – Data Center MIND w Jawczycach, uzyskał certyfikację zgodną z normą europejską EN 50600. Wszystkie DC są zasilane zieloną energią i zabezpieczone w stopniu trudnym do osiągnięcia dla indywidualnych firm.
Rozwiązaniem, które pozwoli Twojej firmie zoptymalizować budżet jest także Netia Paperless. Wdrażając elektroniczny obieg dokumentów, oszczędzisz pieniądze na drukowaniu, przetwarzaniu i wysyłce dokumentów za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub firm kurierskich.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105