Macierze RAID to popularne zagadnienie w dziedzinie pamięci masowej. Pozwalają osiągać lepsze parametry wydajności i pojemności w porównaniu do pojedynczych dysków twardych. Odpowiednio wykorzystane mogą stanowić element skutecznego systemu kopii zapasowych. Czy jednak same w sobie stanowią odpowiednie zabezpieczenie na wypadek awarii?
Macierze RAID – co to jest? Jakie są ich rodzaje?
Macierze RAID (ang.: Redundant Array of Independent Disks) to technologia pozwalająca łączyć dyski twarde w jedną przestrzeń pamięci masowej. Macierze można tworzyć zarówno drogą sprzętową, wykorzystując do tego dedykowane sterowniki, które nie obciążają dodatkowo procesorów komputera, jak i programowo, korzystając z dedykowanych funkcji systemu operacyjnego.
Istnieją różne rodzaje macierzy RAID: RAID 0, RAID 1 czy też RAID 5. Wybierając konkretny rodzaj macierzy, decydujemy o tym, czy jej priorytetem będzie poprawa wydajności, zwiększenie bezpieczeństwa poprzez redundancję, czy efektywne wykorzystanie przestrzeni dyskowej.
Czym różnią się od siebie poszczególne macierze RAID?
Różne konfiguracje RAID pozwalają osiągać różne cele. W przypadku RAID 0 dyski są łączone w jedną przestrzeń. Zyskujemy dzięki temu wydajność i pojemność dwóch niezależnych dysków, ale w przypadku awarii dane będą nieodwracalnie utracone.
RAID 1 (mirroring) stawia na bezpieczeństwo – dane są zapisywane na dwóch identycznych dyskach jako lustrzane kopie.
RAID 5 to kompromis między wydajnością a bezpieczeństwem. Do jego utworzenia potrzebne są co najmniej trzy dyski. W razie awarii jednego z nich dane mogą być odzyskane dzięki parzystości rozproszonej między pozostałymi dyskami.
RAID 10 łączy zalety RAID 0 i RAID 1, wymagając minimum czterech dysków. Oferuje wysoką odporność na awarie, ale jest kosztowny pod względem zasobów.
Czy wymienione rodzaje macierzy RAID mogą stanowić skuteczną ochronę na wypadek awarii, ataku lub błędu?
Macierze RAID a backupy – czy jedno wyklucza drugie?
Mogłoby się wydawać, że zastosowanie niektórych rodzajów macierzy RAID powinno rozwiązać problem tworzenia odpowiedniego systemu kopii zapasowej. W końcu macierze RAID 10 lub RAID 5 oferują przyzwoity poziom ochrony przy zachowaniu odpowiedniej wydajności pamięci masowej. W rzeczywistości tak nie jest i niestety nie stanowią wystarczającej ochrony.
Choć RAID jest istotnym elementem strategii ochrony danych, to w żadnym wypadku nie może zastąpić dedykowanego systemu kopii zapasowych. RAID może zwiększać dostępność i niezawodność informacji w bieżącym użyciu, ale na kompletny system backupu składa się znacznie więcej rozwiązań.
W związku z tym, oprócz wykorzystania macierzy dyskowych RAID, rekomendowaną praktyką jest także zapewnienie redundancji fizycznej dla systemu kopii zapasowej. Dyski połączone w macierz są zwykle jednym z komponentów tego samego komputera lub serwera. W przypadku awarii całego urządzenia lub wystąpienia czynników losowych, takich jak pożary czy zalania, samo zastosowanie macierzy nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia.
Macierze RAID nie są też dobrym zabezpieczeniem przed błędami ludzkimi, takimi jak przypadkowe i trwałe usunięcie lub nadpisanie danych. Tego rodzaju błędy zostają automatycznie powielona na wszystkich dyskach macierzy. Zagrożeniem jest także złośliwe oprogramowanie, które od razu rozciąga się na wszystkie dyski w strukturze macierzy.
Systemy backupu pozwalają ponadto przywracać kopie zapasowe z określonego dnia lub konkretnej godziny. W przypadku macierzy dyskowej historyczne wersje plików nie są zwykle archiwizowane z uwagi na oszczędność miejsca, a do wykorzystania dostępne są wyłącznie bieżące wersje plików.
Skuteczny system kopii zapasowej powinien oferować także redundancję geograficzną poprzez przechowywanie tych samych kopii plików w co najmniej dwóch różnych lokalizacjach.
I wreszcie – kompletna polityka backupowa powinna zawierać nie tylko wykonywanie kopii zapasowych, ale także scenariusz szybkiego przywracania stanu systemów sprzed awarii (ang.: Disaster Recovery). Macierze RAID stanowią tylko jedną z technologii pamięci masowej i nie są projektowane do tego rodzaju zastosowań.
To, co jeszcze jest szczególnie istotne, to fakt, że firmy wcale nie muszą eksperymentować z własnymi rozwiązaniami w zakresie backupu. Mogą skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie oferuje rynek. Więcej na temat metod wykonywania kopii zapasowych i ich rodzajów opisaliśmy w dedykowanym artykule.
Jak przechowywać dane firmowe, aby były bezpieczne?
Przy obecnej popularności rozwiązań SaaS oraz dzięki powszechnemu wykorzystaniu środowisk chmurowych zapewnienie firmie odpowiedniej ochrony danych nie musi być trudne. Jedną z usług pozwalających na organizację bezpiecznego systemu backupowego jest Netia Data Protection. Z uwagi na brak konieczności inwestowania w infrastrukturę sprzętową oraz możliwość skalowania potrzebnej przestrzeni dyskowej, to rozwiązanie wydajne kosztowo i bardzo efektywne. Dane przechowywane są w bezpiecznej chmurze Netii. Ponadto, klient decyduje o elementach polityki backupowej, ustalając częstotliwość wykonywania kopii i czas ich przechowywania. Jakość usługi potwierdza umowa SLA, a obsługą platformy do backupu zajmują się wewnętrzni specjaliści Netii.
System backupu można także zorganizować we własnym zakresie. Dla zachowania redundancji geograficznej rekomendowane jest wynajęcie serwera dedykowanego lub umieszczenie własnego serwera w bezpiecznym centrum danych (takim, jak jeden z obiektów Data Center Netii) w ramach usługi kolokacji.
Macierze RAID zwiększają wydajność i dostępność danych, ale nie powinny być jedyną formą zabezpieczenia informacji firmowych. . Mogą stanowić jeden z elementów systemu kopii zapasowej. Firmy nie powinny jednak opierać się wyłącznie na tego rodzaju zabezpieczeniach, jeśli chcą zapewnić najlepszy poziom ochrony danych.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105