Rosnące ceny energii – jak zmieniły się koszty w ostatnich latach?
W zależności od dostawcy koszty energii elektrycznej w 2022 r. wzrosły średnio o 250–300% i wszystko wskazuje na to, że będą rosły nadal. Eksperci przewidują, że w roku 2023 wzrost cen prądu może sięgnąć nawet 200%!
Należy zaznaczyć, że rosnące ceny energii elektrycznej dotykają w szczególności firm. Powody są dwa. Po pierwsze, odbiorcy biznesowi zużywają znaczne ilości prądu do prowadzenia działalności. Po drugie, obowiązuje ich cennik określany na zasadach rynkowych, a to oznacza, że nie mogą liczyć tak, jak odbiorcy indywidualni na kontrolę cen energii przez organy państwowe i ich interwencję w razie zbyt agresywnej polityki cenowej ze strony dostawców (taką rolę, w przypadku rynku detalicznego, pełni Urząd Regulacji Energetyki). Z tego względu, przedsiębiorstwa powinny poszukać sposobów, które pozwolą im obniżyć koszty prądu w warunkach wysokich cen na rynku energii.
Jak oszczędzać energię w firmie?
Sposobów na generowanie oszczędności w firmie jest wiele. Poniżej przedstawiamy metody optymalizacji kosztów energii elektrycznej, które obecnie stanowią znaczące obciążenie dla przedsiębiorców.
Infrastruktura IT potrzebuje dużych nakładów energii w firmie. Komputery, drukarki, serwery, pamięć masowa i urządzenia sieciowe, które często pracują przez całą dobę, to dopiero wierzchołek góry lodowej. Na wysokie rachunki za prąd składa się także chłodzenie urządzeń, utrzymywanie temperatury serwerowni na odpowiednim poziomie i inne koszty związane z przystosowaniem oraz utrzymaniem pomieszczeń.
Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? Co zrobić, by skutki rosnących cen były jak najmniej odczuwalne? Przedsiębiorstwa mogą zastosować dwa sposoby:
- Pierwszy z nich to postawienie na alternatywne źródła zasilania (np. pozyskiwanie dodatkowej energii z paneli fotowoltaicznych lub wykorzystanie energii wiatrowej). Taki krok pozwoli w pewnym stopniu uniezależnić się od dostawców i narzucanych przez nich cen za energię elektryczną. Należy wziąć jednak pod uwagę to, że wdrożenie alternatywnych źródeł zasilania wiąże się z kosztownymi inwestycjami, które zwrócą się dopiero po jakimś czasie.
- Drugi sposób na oszczędzanie energii w firmie to outsourcing usług IT, który może przyjąć kilka postaci. Najwięcej możliwości daje migracja infrastruktury IT i przejście na rozwiązania chmurowe (np. przy skorzystaniu z usługi Netia Compute). Wśród innych rozwiązań, które oferuje także Netia, wspierających generowanie oszczędności na energii elektrycznej jest kolokacja, pozwalająca zmniejszyć koszty utrzymania serwerów i sieci firmowej nawet o 62%, oraz usługa serwerów dedykowanych, dzięki którym firma pozbywa się dodatkowo kosztów związanych np. z adaptacją pomieszczeń i zatrudnieniem specjalistów IT.
Outsourcing IT – czy jest lepszy od własnej infrastruktury?
W obliczu wyzwań, z którymi muszą się mierzyć przedsiębiorcy na popularności zyskuje outsourcing usług IT. Korzystanie z takiego rozwiązania to prosta droga do mniejszych kosztów energii elektrycznej, gdyż:
- outsourcing IT jest tańszy niż utrzymywanie własnej infrastruktury,
- zapewnia skalowalność zasobów IT zależnie od tempa rozwoju firmy, co w praktyce oznacza opłaty tylko za faktycznie wykorzystywane zasoby.
Szukasz skutecznych sposobów na oszczędzanie energii w firmie? Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i doradzą najbardziej optymalne rozwiązania.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105