Migracja do chmury: jak wygląda usługa? Co dalej? | Biznes Netia
Menu główne

Migracja do chmury – a co dalej?

28 lutego 2024, Autor: Adam Kowalczyk - Starszy kierownik produktu ds. chmury w Netii
Migracja do chmury to w IT jedno z najpopularniejszych haseł ostatnich lat. Chmura jest wygodna, elastyczna i łatwo skalowalna, a ponadto nie wymaga angażowania dużego kapitału w stworzenie bezpiecznej i sprawnej infrastruktury firmowej. Jednak na czym dokładnie polega ten proces? Które zasoby można przenieść do chmury? Jakie są poszczególne etapy migracji i co z bezpieczeństwem?
 
 
 
   

Na czym polega migracja danych do chmury?

 

Migracja do chmury to inaczej przeniesienie wykorzystywanych zasobów do chmury prywatnej, publicznej lub hybrydowej (więcej o rodzajach chmur przeczytasz tutaj) w celu ich późniejszego przetwarzania (tzw. cloud computing). Możliwa jest zarówno migracja z lokalnej infrastruktury IT do chmury publicznej, jak i migracja pomiędzy różnymi rodzajami chmur lub pomiędzy chmurami różnych dostawców.

 

Do chmury można migrować całościowo pełną infrastrukturę IT lub jej poszczególne elementy, w tym:

 
  • pliki,

  • systemy,

  • zabezpieczenia,

  • aplikacje,

  • bazy danych.
 

Do chmury można też migrować część obciążeń i procesów, które w danym momencie przewyższają możliwości lokalnej infrastruktury. Dzięki temu firma zapewnia sobie ciągłość działania i może klientom oferować najwyższą dostępność usług lub produktów.

 

Upowszechnienie usług chmurowych wspiera też procesy bezpieczeństwa – pozwala tworzyć wiele kopii zapasowych bez obciążania lokalnej pamięci masowej oraz korzystać z udostępnianych w chmurze narzędzi bezpieczeństwa.

 

Firmy wybierają chmurę z kilku powodów. Głównymi z nich są efektywność kosztowa i bezpieczeństwo. Chmura publiczna to sposób na bezpieczną infrastrukturę IT bez lokowania kapitału w sprzęcie i oprogramowaniu, bez konieczności ponoszenia opłat licencyjnych i kosztów serwisu oraz wymiany pogwarancyjnej. Duże znaczenie mają także skalowalność i dostęp do dodatkowych zasobów na żądanie – wraz z rozwojem biznesu. Dodatkową korzyścią jest też zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych i innymi wymogami prawnymi.

 

Czy migracja do chmury jest bezpieczna?

 

W kwestii bezpieczeństwa danych chmura zwykle nie ustępuje rozwiązaniom lokalnym. W wielu przypadkach, przy założonym niewielkim budżecie na stworzenie i zabezpieczenie infrastruktury IT, chmura może znacząco przewyższać pod tym względem tradycyjne rozwiązania.

 

Bezpieczeństwo firmowych zasobów uzależnione jest w dużym stopniu od wyboru odpowiedniego dostawcy usług chmurowych. Jak wynika z badania Computerworld pt. W poszukiwaniu optymalizacji. Data center, Kolokacja i Chmura, opracowanego we współpracy z firmami Netia i VMware, duża część polskich firm na pierwszym miejscu stawia polskich dostawców chmury z data center na terenie kraju. Jak się okazuje, korzystanie z usług polskich firm niesie wiele mierzalnych korzyści, jak niewielkie opóźnienia przesyłu danych czy niezawodny support. Więcej na temat korzyści i kryteriów, jakimi kierujemy się przy wyborze dostawców chmury, zawarliśmy w tym wpisie.

 

Doświadczeni operatorzy, dysponujący certyfikowanymi, nowoczesnymi obiektami data center, mogą zaoferować Twojej firmie sprzęt i zabezpieczenia klasy korporacyjnej za niewielki ułamek ich wartości. W ten sposób nawet niewielka firma, w ramach miesięcznego abonamentu, może posiadać odporną na ataki, wysokodostępną infrastrukturę IT bez inwestowania w sprzęt, kadrę i systemy. Kwestii bezpieczeństwa migracji i chmury poświęciliśmy dedykowany artykuł.

 

Etapy migracji do chmury

 

O ile sama archiwizacja plików w chmurze, mająca na celu zwolnienie pamięci masowej lub korzystanie z backupu, nie jest szczególnie skomplikowanym zajęciem, to przeniesienie całej infrastruktury wraz z systemami, bazami danych i zabezpieczeniami wymaga już skrupulatnego planowania oraz wsparcia doświadczonych inżynierów. Wyróżnia się kilka etapów migracji do chmury.

 
  1. Planowanie – na tym etapie firma inwentaryzuje całą architekturę i ustala, które zasoby zostaną zmigrowane do chmury oraz w jakiej kolejności. Określa także potrzebną pamięć masową i przepustowość dla poprawnego działania każdej aplikacji. Wybiera rodzaj chmury, jej dostawcę i model (IaaS, PaaS, SaaS – o różnicach przeczytasz tutaj) w oparciu o wewnętrzne polityki bezpieczeństwa, a także wymagania prawne.

  2. Projektowanie – po powstaniu planu migracji do chmury firma przechodzi do technicznych modyfikacji istniejącej infrastruktury. O ile w przypadku plików i danych proces ten może być niewymagający, to dostosowanie systemów i aplikacji do działania w chmurze może zająć wiele miesięcy.

  3. Przygotowanie środowiska i testowanie – testuje się synchronizację danych, działanie systemów bezpieczeństwa czy poprawność działania poszczególnych aplikacji.

  4. Migracja – to już właściwy proces przebiegający zgodnie z ustalonym harmonogramem. Rozległe środowiska z wieloma systemami i dużą ilością danych przenosi się etapowo, zapewniając przy tym ciągłość działania. Każdy z etapów migracji powinien zostać zakończony testami i ewentualnym wprowadzeniem zmian przed kolejnym etapem.

  5. Zarządzanie – to już ostatni i niekończący się etap migracji do chmury. Właściwe podejście do cyberbezpieczeństwa to założenie, że jego poziom nigdy nie jest wystarczający. Ciągłe dostosowywanie się do nowych rodzajów zagrożeń, eliminowanie podatności i rozwijanie systemów oraz polityk bezpieczeństwa to trudny lecz opłacalny proces. Zarówno zarządzanie, jak i poprzednie etapy, można wykonywać przy pomocy wewnętrznych zespołów IT, a także korzystając z usług specjalistów dostawcy, co w wielu przypadkach okazuje się efektywniejsze kosztowo.
 

Jaką chmurę do migracji wybrać?

 

Dostępne są trzy rozwiązania:

 
  • chmura prywatna (zwana też lokalną),

  • publiczna,

  • hybrydowa.
 

W przypadku chmury prywatnej zasoby/obciążenia przenosimy do przestrzeni, która nie jest współdzielona z innymi podmiotami. Tego rodzaju chmura może pochodzić od zewnętrznego dostawcy lub być stworzona lokalnie przez firmę, która będzie z niej korzystać. Ten model jest chętnie wykorzystywany przez organizacje przetwarzające dane o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Dba się w niej o pełną kontrolę nad środowiskiem, które zostało stworzone wyłącznie dla jednej grupy użytkowników.

 

Chmura publiczna to inaczej wydzielone miejsce w przestrzeni dostępnej dla wielu organizacji. Dostępu do niej udzielają wykwalifikowane podmioty, dbające również o separację środowisk i cyberbezpieczeństwo. Popularnymi usługami tego rodzaju są między innymi Google Cloud Platform, Netia Compute czy Microsoft Azure.

 

Chmura hybrydowa integruje dwa lub więcej rodzajów chmury w celu zaspokojenia potrzeb firmy. Częstym scenariuszem jest korzystanie jednocześnie z chmury lokalnej do przetwarzania danych o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa i jednoczesne korzystanie w chmurze z aplikacji o mniejszym priorytecie bezpieczeństwa. Chmura hybrydowa jest też powszechnie wykorzystywana do automatyzowania procesów z użyciem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Pozwala również przenosić dynamicznie obciążenia sieciowe i skalować firmową sieć w celu zapewnienia wysokiej wydajności i dostępności.

 

Zarządzanie środowiskiem w chmurze po migracji

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj chmury wybierzesz, Netia zna sposób na bezpieczną migrację do chmury. W ramach naszych obiektów Data Center, będących jednymi z najnowocześniejszych w kraju (nasze DC wyposażone są w hiperkonwergentną infrastrukturę HCI), realizujemy i zarządzamy środowiskami stworzonymi w oparciu o chmury prywatne, publiczne i hybrydowe, a nasi klienci ponoszą wyłącznie koszty wykorzystywanych zasobów – bez inwestowania w sprzęt. W ramach Netia Compute przeprowadzimy bezpieczny proces wirtualizacji Twojego środowiska, a dzięki usłudze Netia Zarządzanie Chmury nie musisz martwić się administrowaniem w chmurze – zajmą się tym certyfikowani specjaliści Oktawave – firmy wchodzącej w skład Grupy Netia.

 

W naszej ofercie znajdziesz też serwery dedykowane oraz kolokację dla pełnej kontroli nad krytycznymi zasobami.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Jak Vmware zmienił rynek IT

Obejrzyj webcast

Wybierz swój język ×