Systemy IT są kluczowym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Komfort i efektywność pracy z bazami danych, aplikacjami czy programami, zależy od bezpieczeństwa i niezawodności infrastruktury informatycznej, która zapewnia stały dostęp do firmowych zasobów.
Sercem firmowego systemu IT jest zazwyczaj serwerownia. Co to jest? To wydzielone pomieszczenie, w którym znajdują się komputery stale podłączone do sieci i pełniące rolę serwerów. To właśnie dzięki ich działaniu, firmy mogą bezpiecznie korzystać z różnych aplikacji i danych przechowywanych na ich dyskach.
Czym jest serwerownia?
Profesjonalna serwerownia to dedykowane pomieszczenie, którego zasadniczą funkcją jest zapewnienie optymalnych warunków do pracy komputerów, w większości stanowiących serwery, oraz różnych elementów sieci komputerowej. Odpowiedź na pytanie, co to jest serwerownia, najlepiej zacząć więc od wyjaśnienia, czym jest serwer.
• Serwery stanowią komputery pełniące określone funkcje w sieci. To maszyny o parametrach zoptymalizowanych pod kątem obsługiwania baz danych, aplikacji, stron www czy innych rozwiązań, z których użytkownicy korzystają zdalnie, przez sieć wewnętrzną lub Internet.
• Serwery pracują w trybie ciągłym i są stale podłączone do sieci za pomocą wydajnego łącza.
• Ze względu na ważną rolę, jaką pełnią, najczęściej są zabudowane w specjalnych szafach, znanych jako „rack”, zapewniających im odpowiednią ochronę oraz łatwą konfigurację, chłodzenie i konserwację.
Ciągła, stabilna i niezawodna praca serwerów wymaga odpowiednich warunków, które zapewnia właśnie serwerownia:
• Powinna ona być wyposażona w systemy kontrolujące panującą w jej wnętrzu temperaturę i wilgotność, czujniki i systemy przeciwpożarowe i przeciwzalaniowe oraz redundantne źródła zasilania i łącza z siecią.
• Wymagane jest również zapewnienie w serwerowni odpowiednich warunków do konserwacji sprzętu i elementów sieciowych przez zespół techniczny oraz zabezpieczenie jej przed dostępem niepowołanych osób.
Koszty stworzenia i utrzymania serwerowni są dość wysokie, dlatego coraz więcej firm korzysta z outsourcingu usług IT – wynajmują serwery od zewnętrznych dostawców bądź decydują się na kolokację, czyli przeniesienie własnych serwerów do specjalnie przygotowanych w tym celu obiektów. Znane są one pod określeniem centrum danych lub z angielskiego Data Center.
Do czego służy serwerownia?
Najważniejszym zadaniem serwerowni jest zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości pracy komputerów obsługujących kluczowe systemy informatyczne. Wśród nich znajdują się m.in. te umożliwiające dostęp do stron internetowych, poczty elektronicznej, telefonii internetowej, baz danych czy chmury obliczeniowej.
W przypadku wszystkich usług cyfrowych, wykonywanych zdalnie, ich użytkownik, poza oprogramowaniem zainstalowanym na swoim urządzeniu, potrzebuje stałego dostępu do danych. Jest to możliwe dzięki serwerom. Przerwa w ich pracy oznaczałaby dla użytkownika brak możliwości skorzystania z danej usługi.
Firmowa serwerownia lub zewnętrzne obiekty Data Center pozwalają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracy serwerów. W sytuacji, gdy wszystkie, kluczowe urządzenia są skupione w jednym miejscu, łatwiej zadbać o optymalne warunki, potrzebne do ich sprawnego działania.
Jak działa serwerownia?
Zastanawiając się nad tym, z czego składa się i jak wygląda serwerownia, od razu przychodzą na myśl komputery. Poza nimi, znaczną jej część zajmują rzędy racków, z których każdy może zawierać liczne procesory, moduły pamięci, dyski SSD oraz konieczne do ich pracy systemy zasilania i chłodzenia.
Serwery dedykowane są zoptymalizowane pod kątem szybkości przetwarzania i udostępniania danych. Stąd niezwykle istotne jest to, aby były oparte na najwyższej klasy komponentach, zwłaszcza na szybkich dyskach i wydajnych modułach pamięci RAM. Modułowa konstrukcja serwerowni umożliwia szybką i łatwą rozbudowę, modyfikację i konserwację urządzeń.
Ze względu na to, że jednym z zadań serwerowni jest zapewnienie ciągłości dostępu do danych, na etapie jej projektowania i budowy niezwykle istotna jest redundancja. Przez to określenie rozumie się zwielokrotnienie wszystkich, niezbędnych elementów wspierających pracę serwera i odpowiadających za jego bezpieczeństwo tak, by awaria jednego z nich nie doprowadziła do zatrzymania pracy całego systemu.
Redundancja dotyczy także samych danych. Powinny one być na bieżąco backupowane i zwielokrotniane tak, by wyłączenie jednego urządzenia, na którym są zapisane (co może nastąpić wskutek awarii czy koniecznej konserwacji), nie powodowało przerwy w dostępności usług, zasilanych tymi danymi.
Serwerownia, aby mogła spełniać swoją funkcję, powinna być wyposażona w:
• wydajne systemy chłodzenia, utrzymujące temperaturę komputerów w optymalnym zakresie,
• zapasowe źródła zasilania, podtrzymujące pracę urządzeń w razie awarii lub przerwy w zasilaniu,
• zaawansowane systemy bezpieczeństwa, chroniące serwery i zapisane na nich dane, przed zdarzeniami takimi, jak przegrzania, pożary czy zalania,
• najwyższej klasy systemy uniemożliwiające do niej dostęp osobom nieupoważnionym,
• zabezpieczenia sieciowe, takie jak firewalle i zaawansowane rozwiązania, chroniące przed złośliwym oprogramowaniem czy próbami kradzieży danych.
Za funkcjonowanie serwerowni odpowiadają wysoko wykwalifikowani pracownicy. Ich zadaniem jest stałe monitorowanie działania serwerów oraz niezbędna konserwacja urządzeń i elementów sieciowych.
Jak wygląda nowoczesna i bezpieczna serwerownia?
Bezpieczeństwo i niezawodność serwerów najlepiej zapewnić, korzystając z usług nowoczesnego centrum danych, które jest do tego odpowiednio przystosowane:
• Centrum danych gromadzi w jednym miejscu setki lub tysiące serwerów.
• Serwery znajdują się pod stałym nadzorem wykwalifikowanego zespołu a ich praca jest monitorowana przez zaawansowane systemy.
• Profesjonalne systemy chłodzące chronią maszyny przed przegrzaniem, a najwyższej klasy zabezpieczenia przeciwpożarowe, przeciwzalaniowe i przeciwprzepięciowe gwarantują fizyczne bezpieczeństwo urządzeń.
• Wśród innych fizycznych zabezpieczeń znajdują się również zwielokrotnione łącza światłowodowe, gwarantujące ciągłość dostępu do Data Center, nawet w razie uszkodzenia jednej z linii.
Gwarancję niezawodności działania centrum danych dają także stosowane w nim procedury, obejmujące m.in. regularne tworzenie kopii zapasowych wszystkich danych zgromadzonych na serwerach, a także ciągłe monitorowanie pracy centrum pod kątem zagrożeń płynących z sieci.
Jak wynająć miejsce w serwerowni?
Rozpoczęcie korzystania z usług Data Center jest bardzo proste i może przebiegać na dwa sposoby.
Wynajęcie serwera
Użytkownicy wynajmują znajdujący się w takim obiekcie serwer:
• w całości, jako serwer dedykowany dla jednego użytkownika (firmy),
• w modelu współdzielonym, w którym moc urządzenia jest dzielona między kilku użytkowników, co może wpłynąć na to, jak wiele zasobów jest dostępnych dla innych.
Dostępny jest również model „wirtualnego serwera prywatnego” (VPS), w którym zasoby serwera są dzielone na kilka wirtualnych maszyn, z których każda dysponuje indywidualnymi zasobami dedykowanymi dla jednego użytkownika. Serwery współdzielone są tańsze, gdyż ich koszt rozkłada się pomiędzy większą liczbę użytkowników.
Kolokacja
Drugim sposobem korzystania z Data Center jest tzw. kolokacja. Polega on na umieszczeniu serwera klienta w centrum danych i zapewnia możliwość korzystania ze wszystkich jego udogodnień, w tym zabezpieczeń i obsługi technicznej zespołu specjalistów, nadzorujących pracę serwerów.
Czy serwerownia zawsze musi być w siedzibie firmy?
Ile kosztuje serwerownia? To duża inwestycja, która może być trudna do zrealizowania, zwłaszcza dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Koszty wynikają nie tylko z konieczności przygotowania odpowiedniego pomieszczenia, ale również z zatrudnienia wykwalifikowanego personelu do obsługi urządzeń i systemów IT. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie serwerów do centrów danych takich, jak np. Data Center Netii. Najnowszej generacji obiekty tego typu pozwalają także ograniczyć ślad węglowy przedsiębiorstwa. Korzystają one z energooszczędnych rozwiązań i zasilania z odnawialnych źródeł energii, redukując negatywny wpływ środowiskowy energochłonnych serwerów. Są to tzw. „zielone centra danych”.
Jak wybrać serwerownię?
Tym, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając serwerownię, jest między innymi bezpieczeństwo fizyczne serwerów, zabezpieczenie źródeł zasilania i jakość obsługi technicznej. W renomowanych serwerowniach personel techniczny powinien być dostępny przez całą dobę, a także powinien w sposób ciągły dbać o sprawne działanie infrastruktury. To zapewni klientowi komfortowe korzystanie z wykupionych usług.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105
Polecane treści: