Termin „Usługi Zarządzane” odnosi się do przeniesienia odpowiedzialności za dotrzymanie zdefiniowanego z góry standardu operacji na dostawcę (opisanego przez SLA – Service Level Agreement). Z założenia ułatwia to zarządzanie procesami kluczowymi dla Firmy - pod warunkiem, że dostawca ma odpowiednią skalę, doświadczenie i motywacje. Czy jednak w świecie, w którym chmura znakomicie upraszcza wykorzystanie infrastruktury IT nadal potrzebne są Usługi Zarządzane?
Analizy rynku przeprowadzone przez A.D.Little wskazują, że firmy są gotowe płacić dodatkowo od 20% do 400% więcej za to, że dostawca zapewni zarządzanie poziomem usług i zakresem dostosowanym do ich wymagań. Usługi Zarządzane umożliwiają outsourcing wybranej części operacji IT z zachowaniem większej kontroli nad infrastrukturą IT i aplikacjami niż ma to miejsce przy wykorzystaniu Chmury. W tym drugim przypadku dzięki lepszemu współdzieleniu infrastruktury wprawdzie osiągamy niższe koszty, ale trudniej wtedy zapewnić SLA. Poza tym zakres usług w Chmurze jest zwykle mocno standaryzowany i miejsce na indywidualne dostosowanie do specyfiki klienta jest ograniczone. Można przyjąć, że Chmura i Usługi Zarządzane są komplementarne, a ich mieszankę należy dobierać do konkretnych zastosowań. Najprostszym przykładem, które napotykamy w praktyce jest dołożenie do Netia Cloud usług administracji systemem operacyjnym, czy bazami danych.
Usługi Zarządzane powinny być zaprojektowane tak, żeby stworzyć relację „Win-Win” między klientem a dostawcą. Podobnie jak w Chmurze klient korzysta ekonomicznie na skali dostawcy, który ma niższe koszty jednostkowe. Niemniej powinien jednak zyskać na doświadczeniu i rozbudowanych kompetencjach usługodawcy, które ułatwią mu rozwój podstawowej działalności i zwiększenie przychodów – nie wspominając o obniżeniu ryzyka.
Zawsze możemy sobie zadać pytanie w jakim stopniu możemy zaufać swojej własnej organizacji w dziedzinach, które leżą w ramach naszej własnej odpowiedzialności. Co będzie, jeśli nasz genialny Janek Nowak odpowiedzialny za administrację naszymi krytycznymi serwerami nagle zachoruje. Czy nasz Janek nie dostarczy firmie dużo więcej wartości, jeśli w części swoich obowiązków przerzuci się na nadzorowanie dostawcy Usług Zarządzanych poprzez dobrze skonstruowany system pomiaru kluczowych mierników? Jeżeli dostawca będzie rozliczany z takich samych celów, albo zbieżnych z jego własnymi, to odpowiedzialność i kompetencje Janka automatycznie obejmą zespół specjalistów o szerszym i bardziej zróżnicowanym zakresie doświadczeń.
Na rynku dominują usługi „best-effort”, a z drugiej strony niezawodność transmisji głosu i danych, zarządzana infrastruktura, Chmura i aplikacje są często krytyczne dla podstawowej działalności wielu firm.
Co ciekawe – światowi internetowi giganci (typu Amazon, Google i Microsoft) nie oferują zwykle usług z gwarancją jakości typu SLA. Serwisy tych firm są zwykle dostępne poprzez łącza działające na zasadzie „best-effort”, a usługi zarządzane wymagają kompleksowej odpowiedzialności (end-to-end). W sytuacji, kiedy wiele podmiotów bierze udział w świadczeniu usługi, ryzyka każdego z nich się mnożą. Dwa serwisy z gwarancją 99,9% (czyli 8,7 godzin nieplanowanego przestoju rocznie każdy) dają razem ryzyko na poziomie ponad 17 godzin. Właściwie tylko operatorzy telekomunikacyjni mają jednocześnie własną sieć i IT. Co za tym idzie - są w najlepszej pozycji, żeby zagwarantować poziom usług zarządzanych nie tylko w zakresie transmisji, ale też IaaS, PaaS, czy SaaS (czyli infrastruktury, platform, czy nawet aplikacji). Świadczenie usług zarządzanych wymaga od nich nie tylko sprawnych operacji, ale też i narzędzi, dzięki którym klienci mogą samodzielnie weryfikować faktyczny poziom mierników zarządzania usługami. W Netii takim narzędziem jest „Kolekcjoner”, który pozwala klientom samodzielnie monitorować coraz to nowe SLA.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105