Rodzaje kopii zapasowych – co wybrać dla firmy? | Biznes Netia
Menu główne

Rodzaje kopii zapasowych – co wybrać dla firmy?

11 września 2023, Autor: Netia
Backup danych to prosta i bardzo efektywna metoda zabezpieczenia informacji i systemów na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Wyróżnia się trzy rodzaje kopii zapasowych: backup pełny, przyrostowy i różnicowy. Wybór odpowiedniej metody może wpływać na ciągłość działań Twojej firmy, a nawet na jej wyniki finansowe.
 
 
  
 

Kopia zapasowa danych w Twojej firmie – kiedy warto ją posiadać?


Regularne wykonywanie kopii zapasowych to podstawowa forma profilaktyki w obszarze cyberbezpieczeństwa. Powinna być wykorzystywana w każdej firmie. Każde współczesne urządzenie mobilne jest wyposażone w fabryczne systemy służące do kopiowania danych. Organizacje przeważnie korzystają z dedykowanych rozwiązań i tworzą własne polityki wykonywania kopii zapasowych, będące częścią systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Systematyczne kopiowanie danych do bezpiecznej lokalizacji jest konieczne na wypadek utraty zasobów w wyniku ataków, awarii, prac konserwacyjnych czy nieprzewidzianych zdarzeń losowych np. uszkodzenia serwerów w pożarze lub przez zalanie.

Backup to praktyka znana od samego początku funkcjonowania systemów IT i choć raczej nikt nie kłóci się w kwestii jej słuszności, to sama forma wykonywania kopii może być często przedmiotem dyskusji.
 

 

Rodzaje kopii zapasowych


Stosowane powszechnie rodzaje backupów różnią się od siebie metodyką, ilością wykorzystywanej przestrzeni dyskowej, a także czasem przywracania oraz zapisywania danych. Typ backupu wybiera się w zależności od potrzeb firmy, rodzaju przetwarzanych zasobów oraz lokalizacji środowiska (chmura/środowisko lokalne).


Backup pełny


Backup pełny to kompletna kopia zapasowa wszystkich wskazanych zasobów firmy. W tej metodzie nie ma znaczenia, czy i jakie zmiany w zasobach zaszły od chwili wykonania ostatniej kopii. Każdy kolejny backup pełny jest całkowicie niezależną kopią danych i może być przywrócony bez udziału innych plików. Taki rodzaj archiwizacji jest więc najłatwiejszy do przywrócenia w razie awarii, jednak jego dużą wadą jest ilość zużywanej pamięci masowej do przeprowadzenia każdej operacji. Z tego względu na regularne wykonywanie pełnych kopii zapasowych decydują się zwykle firmy o małym przyroście zasobów, pracujące na niewielkich plikach oraz te dysponujące środowiskiem lokalnym z odpowiednim zapleczem w kontekście storage’u. Backup pełny jest także fundamentem potrzebnym do korzystania w późniejszym okresie z pozostałych typów kopii zapasowej.


Backup przyrostowy


Ten rodzaj kopii zapasowej jest zapisem wszystkich zmodyfikowanych i powstałych zasobów od chwili wykonania ostatniego backupu dowolnego typu. Oznacza to, że każdy kolejny backup przyrostowy będzie zapisywał zmiany w zasobach wyłącznie w okresie od przeprowadzenia ostatniego backupu przyrostowego. Jest to najmniej obciążająca pamięć masową i jednocześnie najszybsza metoda wykonywania kopii zapasowych. Do przywrócenia plików potrzebna jest w tym przypadku pierwsza pełna kopia zapasowa, a także wszystkie utworzone po niej backupy przyrostowe. Przywrócenie pełnego stanu zasobów będzie niemożliwe, jeśli którykolwiek z poprzednich plików kopii zostanie uszkodzony lub utracony, 
 

Backup różnicowy


Backup różnicowy jest rozsądnym kompromisem pomiędzy czasem tworzenia i przywracania kopii zapasowej a jej faktycznym bezpieczeństwem. Polega na wykonaniu pierwotnego backupu pełnego, a następnie na wykonywaniu kopii zasobów, które zostały zmodyfikowane lub stworzone od czasu utworzenia ostatniej pełnej kopii, a nie od momentu wykonania poprzedniej kopii różnicowej. Do przywrócenia zasobów potrzebna jest więc w tym przypadku tylko pełna kopia zasobów wykonana na początku oraz ostatni zapis backupu różnicowego (lub dowolny z poprzednich, jeśli chcemy odzyskać stan zasobów z przeszłości). Backup różnicowy wymaga co prawda większej przestrzeni dyskowej niż przy metodzie przyrostowej, jednak jest obarczony znacznie mniejszym ryzykiem utraty danych.
 

 

Backup 3-2-1 – co to za zasada?


Strategię nazwaną backup 3-2-1 uważa się za najskuteczniejsze i najbardziej wydajne podejścia do kwestii wykonywania kopii zapasowych. Zasada ta jest powszechnie używana w środowisku IT, a organizacja ISACA rekomenduje jej wykorzystanie zarówno przez firmy i organizacje, jak i użytkowników indywidualnych. Backup

3-2-1 należy rozumieć w następujący sposób:

•    3 – przechowuj 3 kopie zapasowe danych – jedną podstawową i dwie dodatkowe.
•    2 – kopie zapasowe przechowuj na dwóch różnych typach nośników.
•    1 – co najmniej jedną z kopii przechowuj w innej od pozostałych lokalizacji fizycznej (domyślnie: poza siedzibą firmy). Wprowadza to do firmowej polityki zarządzania informacjami pojęcie georedundancji danych.


Wprowadzenie tej prostej strategii zdecydowanie zmniejsza wpływ pojedynczego niekorzystnego czynnika na wystąpienie krytycznych incydentów, które mogą prowadzić do trwałej utraty danych. Praktycznym zastosowaniem strategii Backup 3-2-1 może być przechowywanie kopii danych na serwerze lokalnym, dysku zewnętrznym oraz w chmurze.
 

 

Narzędzia do kopii zapasowych od Netii


Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych powinny uwzględniać dobre praktyki rynkowe, a więc zapewniać pełne bezpieczeństwo informacji oraz umożliwiać szybkie wykonywanie kopii i przywracanie danych. Nie można również zapominać, że backupowi podlegać powinny nie tylko pliki, ale także całe obrazy systemów, aplikacji i oprogramowania.

Jednym z najlepszych narzędzi tego typu na rynku jest Netia Data Protection. Usługa pozwala na wykonywanie backupów danych w czterech wariantach:

•    Backup.APP – backup aplikacji i baz danych,
•    Backup.PLIK – backup plików firmowych,
•    Backup.vSERVER – kopia zapasowa środowiska wirtualnego,
•    Backup.USER – kopie zapasowe zasobów w kontach usług biznesowych (np. Microsoft Office 365, OneDrive for Business, Teams itp.).

Dostępne w ramach usługi Netia Data Protection moduły pozwalają zachować bezpieczeństwo informacji w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Utworzone w ten sposób kopie zapasowe trafiają do bezpiecznego środowiska w chmurze Netii. Mogą być zarządzane przez zespół IT w Twojej firmie lub specjalistów z Netii. Netia Data Protection to rozwiązanie wydajne kosztowo. Backup jako usługa pozwala, bez inwestycji w infrastrukturę IT, zapewnić firmie ochronę jej danych. 


Sprawdź także, czy backup jest potrzebny użytkownikom indywidualnym i czego on dotyczy.



 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×