Przegląd narzędzi do wideorozmów | Biznes Netia
Menu główne

Jakie aplikacje i programy do wideorozmów wybrać?

24 lipca 2021, Autor: Paweł Rychcik, Kierownik Zespołu Rozwoju Oferty Telko - Netia S.A

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez możliwości wygodnego odbywania rozmów na odległość – najlepiej przy pomocy kilku kliknięć. Program lub aplikacja do wideorozmów to dla większości z nas chleb powszedni nie tylko w życiu prywatnym, ale również w sferze zawodowej. Dlaczego? Coraz częściej pracujemy zdalnie, w zespołach rozproszonych, a organizacja wideokonferencji pozwala na szybkie omówienie najważniejszych kwestii, bez konieczności rozmowy osobistej, która wiązałaby się z potrzebą przyjazdu grupy osób we wskazane miejsce. W związku z tym, programy i aplikacje do rozmów wideo to nie tylko oszczędność czasu, ale w przypadku osób mieszkających w dużej odległości od siedziby firmy, również oszczędność pieniędzy.
 

 
 
 
   

Jaki program do rozmów przez Internet lub aplikacja będzie najlepszym rozwiązaniem? 7 kwestii, które musisz mieć na uwadze.

Aplikacja lub program do prowadzenia rozmów z użyciem kamerki internetowej to znaczące ułatwienie na gruncie dzisiejszych kontaktów międzyludzkich. Jak wybrać najlepsze narzędzie, które rzeczywiście będzie funkcjonalne i uprości codzienną komunikację?
 

  • Życie prywatne czy zawodowe?
 

Aplikację lub program do rozmów wideo dostosuj do sposobu, w jaki zamierzasz korzystać z wybranego narzędzia. Bardzo możliwe, że inny produkt będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli szukasz kanału do komunikacji z kilkoma najbliższymi członkami rodziny, a inny sprawdzi się w przypadku firm, które potrzebują platformy do rozmów z kilkudziesięcioma, a czasem nawet kilkuset osobami.

 

  • Opcja darmowa czy płatna?
 

Wiele zależy od możliwości finansowych i indywidualnych potrzeb. Niektóre rodzaje komunikatorów internetowych są darmowe, inne natomiast proponują bezpłatne plany i kilka dodatkowych opcji odpłatnych. Wybierając rozwiązania za darmo miej na uwadze ewentualne ograniczenia, które się wiążą z takim planem.

 

  • Jakie są wymagania sprzętowe narzędzia?
 

Aplikacje i programy do rozmów wideo mogą mieć określone oczekiwania sprzętowe i systemowe. W związku z tym, jeżeli rozważasz zainstalowanie konkretnego programu/aplikacji do wideorozmów, sprawdź, czy sprzęt, na którym zamierzasz używać narzędzia będzie z nim kompatybilny.

 

  • Na jakich funkcjonalnościach Ci zależy?
 

Wybierając aplikację bądź program do rozmowy online, skup się na funkcjonalnościach, które mają dla Ciebie priorytetowe znaczenie. Jeżeli na przykład zależy Ci na narzędziu do wideorozmów zawodowych, a bardzo często pracujesz zdalnie i nie chcesz pokazywać współpracownikom prywatnego mieszkania, wybierz narzędzie pozwalające na zmianę lub rozmycie tła. Taką opcję oferuje między innymi Netia UC with Cisco Webex.

 

  • Jaka może być maksymalna liczba uczestników rozmowy?
 

Decydując się na konkretną aplikację lub program do rozmów, sprawdź, jaka maksymalna liczba osób może wziąć udział w wideorozmowie. To istotne zwłaszcza w środowisku zawodowym, kiedy za pomocą narzędzia komunikacyjnego chce się przeprowadzać duże konferencje, szkolenia, webinairy itp. W przypadku wspomnianej wyżej platformy UC, w spotkaniu może wziąć udział nawet 3000 osób.

 

  • Czy aplikacja lub program są łatwe w obsłudze?
 

Obsługa aplikacji lub programów do wideorozmów powinna być możliwie jak najbardziej intuicyjna. Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie poziomu skomplikowania obsługi danego narzędzia jest skorzystanie z jego bezpłatnej lub testowej wersji.

 

  • Z jakich narzędzi korzystałeś wcześniej?
 

Może się okazać, że budowa (funkcjonalności) lub strona graficzna nowego programu do wideorozmów bądź aplikacji są dla Ciebie przyjaznym środowiskiem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, w których działają rozwiązania konkretnego producenta i okazuje się, że zaimplementowanie komunikatora lub platformy komunikacyjnej od tego dostawcy jest bardzo korzystne finansowo. Oczywiście, nie zawsze jest taka reguła.


Zobacz także: czy połączenia wideo są płatne?

 

Narzędzia do wideorozmów: 5 ciekawych propozycji

 

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić wideorozmowę? Już wiesz, że pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego narzędzia. Na szczęście, współczesny rynek ma pod tym względem wiele do zaproponowania. To zupełnie naturalne, biorąc pod uwagę fakt, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się model pracy zdalnej. Pokłosiem tych trendów jest fakt, że aplikacje i programy do rozmowy przez Internet to już nie tylko elementy udogadniające codzienną komunikację, ale niezbędne narzędzia, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

FaceTime
Jeżeli zastanawiasz się, jaki komunikator internetowy wybrać, zwróć uwagę na to, że bardzo ciekawym rozwiązaniem dla posiadaczy urządzeń Apple’a i świetną alternatywą komunikacyjną w przypadku osób, których duża część znajomych lub współpracowników używa takiego sprzętu będzie FaceTime. Jest intuicyjny i prosty w obsłudze, co stanowi jego niekwestionowaną zaletę. W rozmowie wideo mogą uczestniczyć aż 32 osoby, a obraz osoby, która w danym momencie mówi jest powiększany, ułatwiając komunikację w dużych grupach. FaceTime udostępnia także opcję robienia zdjęć w czasie połączeń wideo oraz możliwość przygotowania Memoji – bardzo ciekawa funkcja dla osób lubiących tego typu rozwiązania.

Skype
Użytkownicy Skype’a, korzystając z narzędzia online, mogą spotkać się nawet w 100 osób, dlatego to ciekawa opcja dla większych firm, których oddziały znajdują się w różnych miejscach. Co więcej, w trybie online można również udostępniać ekran, co jest istotne, jeśli chce się przedstawić uczestnikom spotkania projekty graficzne, prezentacje itp. Skype pozwala na organizowanie rozmów wideo i audio, w zależności od aktualnych potrzeb użytkowników. Obie opcje zapewniają bardzo dobrą jakość.

Webex
Platforma Netia UC with Cisco Webex, integrując różne kanały komunikacji, świetnie sprawdza się w środowisku biznesowym. Narzędzie składa się z kilku modułów, które usprawniają pracę wewnątrz organizacji: moduł Webex Meetings jest przeznaczony do organizowania firmowych spotkań i konferencji, Webex Teams bardzo dobrze nadaje się do pracy nad konkretnymi projektami, Webex Events sprawdza się w organizacji wydarzeń, w których główną rolę grają wystąpienia prelegentów, natomiast Webex Training umożliwia podział na grupy, pozwalając na skuteczniejszą pracę w kontekście zdobywania umiejętności praktycznych.

Zoom
Chociaż Zoom już od dłuższego czasu radził sobie na rynku całkiem dobrze, jego popularność w ostatnim okresie bardzo wzrosła. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do wideokonferencji. W ramach Zoom Video Webinair można zebrać nawet 50 000 osób. Co więcej, żeby dołączyć do spotkania na Zoom’ie nie trzeba mieć konta, co dla wielu osób jest istotne. Zoom, podobnie jak Webex, oferuje różne plany cenowe, pozwalając klientom na dobór opcji dostosowanej do ich możliwości finansowych. Zoom Meetings za darmo proponuje nielimitowane spotkania dla 100 osób - spotkania grupowe mogą trwać max. 40 minut.

Microsoft Teams
Platforma nie tylko pozwala na zorganizowanie wideorozmowy, ale jest wielopłaszczyznowym narzędziem ułatwiającym pracę wewnątrz firmy, na przykład, dzięki współdzieleniu plików. Korzystając z narzędzia można zmieniać tła, udostępniać ekran oraz szybko wysyłać i otrzymywać wiadomości – grupowo lub indywidualnie.

Zobacz także: co to jest telekonferencja przez Internet?

 

Najlepsza aplikacja lub program do wideorozmów - podsumowanie

 

Jeżeli jesteś na etapie wybierania programu lub aplikacji do rozmów przez Internet, a video chat to dla Ciebie codzienność, pamiętaj, że wybór odpowiedniego narzędzia to w dużej mierze kwestia indywidualna, dlatego w pierwszej kolejności postaraj się określić swoje możliwości finansowe i podstawowe oczekiwania oraz potrzeby. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji i programów do rozmów wideo przez Internet, dlatego możesz wybrać rozwiązanie, które w najwyższym stopniu odpowiada Twoim oczekiwaniom.
Pamiętaj, że w środowisku zawodowym, lepszą opcją będzie wdrożenie kompleksowych platform komunikacyjnych, które poza rozmowami wideo, mają do zaproponowania również połączenia audio, chaty tekstowe i szereg dodatkowych funkcjonalności usprawniających pracę w zespołach rozproszonych, jak chociażby wspólna praca nad plikami.


Skorzystaj również z internetu mobilnego dla użytkowników indywidualnych i przeprowadzaj rozmowy wideo z każdego miejsca.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×