Praca zdalna stanowi dzisiaj coraz bardziej popularny model zatrudnienia. Dlaczego? Jest to związane, między innymi, z postępującym procesem globalizacji. Współczesny pracodawca może poszukiwać niezbędnych kwalifikacji u pracowników z innych części kraju lub świata, finalnie decydując się na najbardziej atrakcyjną kandydaturę, bez zwracania uwagi na ograniczenia przestrzenne. Nie bez znaczenia jest również zmiana charakteru obecnego rynku pracy. W ostatnich latach pojawiło się na nim wiele nowych zawodów, które mogą być bez problemu wykonywane na odległość. Jakie są podstawowe wady i zalety pracy zdalnej?
Korzyści płynące z pracy zdalnej
Praca zdalna, czyli wykonywanie obowiązków bez obecności w biurze lub siedzibie firmy, niesie za sobą wiele zalet, zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy. Jakie są podstawowe plusy pracy zdalnej?
Oszczędność czasu, miejsca i pieniędzy. Pracownik, pracując zdalnie, nie stoi przed koniecznością codziennego dojazdu do konkretnej lokalizacji, co oznacza dla niego możliwość poświęcenia zaoszczędzonego dzięki temu czasu na realizację innych zadań. Jest to szczególnie istotne, jeśli odległość od miejsca pracy do miejsca zamieszkania pracownika jest duża, albo przemieszcza się po zatłoczonych częściach miasta. Oczywiście brak dojazdów może przekładać się również, w przypadku pracowników, na konkretne oszczędności finansowe, co nie pozostaje bez znaczenia dla atrakcyjności modelu pracy zdalnej.
Z perspektywy pracodawcy, warto zwrócić natomiast uwagę na możliwość zredukowania wielkości biura. Jeżeli część zespołu jest zatrudniona w trybie zdalnym, firma nie będzie potrzebowała biura mieszczącego wszystkich pracowników, co z kolei może oznaczać mniejsze wydatki na czynsz lub szansę na wynajęcie biura w lepszej lokalizacji i w tym samym budżecie.
Możliwość pracy w dowolnej lokalizacji. Ta kwestia jest istotna zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ma możliwość, jak wspomnieliśmy wcześniej, szukania najlepszych specjalistów bez potrzeby ograniczania się do konkretnego miasta lub regionu, czy stawiania kandydatom wymagań dotyczących ewentualnej przeprowadzki Natomiast pracownik może swobodnie zmieniać miejsce zamieszkania, koncentrując się na własnych potrzebach. Brak ograniczeń przestrzennych w czasach, w których coraz częściej wyjeżdżamy, podróżujemy i chętniej przeprowadzamy się zagranicę, ma dla wielu osób priorytetowe znaczenie.
Łatwiejsze skupienie się na realizowanych zadaniach. Dla niektórych pracowników praca we współdzielonej przestrzeni bywa dekoncentrująca z uwagi na poboczne dźwięki, rozmowy innych osób itp. Pracując w domu często można stworzyć warunki pracy umożliwiające większe skupienie się na obowiązkach zawodowych. Oczywiście w praktyce to kwestia indywidualna, uzależniona od trybu życia danej osoby, wielkości mieszkania itp.
Minusy pracy zdalnej
Zalety pracy zdalnej warunkują popularność tego sposobu wykonywania obowiązków zawodowych, ale warto pamiętać, że praca na odległość ma również minusy, które należy mieć na uwadze planując podjęcie zatrudnienia w takiej formie. Co można zaliczyć do wad pracy zdalnej?
Konieczność posiadania wystarczającej samokontroli. Praca w domu może sprzyjać rozluźnieniu. Brak kontroli ze strony przełożonych dla niektórych osób okazuje się demotywujący. Możliwość swobodnego przeglądania zasobów Internetu bywa dużym utrudnieniem w utrzymaniu niezbędnego skupienia. Problemem są również domowe obowiązki. Istnieje wiele technik radzenia sobie z rozpraszaczami: zaadaptowanie jednego z pokoi wyłącznie do roli gabinetu, odłączanie dostępu do Internetu na czas pracy, dbanie o odpowiedni strój, przypominający ten, w którym dana osoba poszłaby do biura, wychodzenie na krótki spacer przed rozpoczęciem realizacji obowiązków, oddzielając w ten sposób czas „domowy” od czasu na pracę itp. To, jak pracować zdalnie, żeby uzyskiwać możliwie najlepsze efekty, jest uzależnione od predyspozycji danej osoby.
Brak kontaktu z ludźmi. Dla wielu osób to jedna z największych przeszkód w przejściu na zdalny tryb zatrudnienia. W dłuższej perspektywie brak kontaktów z osobami spoza najbliższej grupy domowników może okazać się męczący. W przypadku zespołów rozproszonych problemem jest często również ich prawidłowa integracja. Nie jest to niemożliwe, jednak trzeba mieć świadomość ograniczeń wynikających z braku centralizacji personelu i codziennych spotkań w warunkach biurowych.
Zobacz także: jaki program do rozmów przez Internet będzie najlepszym rozwiązaniem?
Analizując plusy i minusy pracy zdalnej warto pamiętać o tym, że kwestia zalet i wad jest w praktyce bardzo indywidualna i to, co dla jednej osoby będzie bardzo dużą wadą, dla innej nie musi mieć takiego znaczenia.
Komunikacja w zespołach rozproszonych: kluczowy czynnik wpływający na efektywność pracy
Odpowiednio dobrane programy do pracy zdalnej w dużej mierze warunkują jej skuteczność. Sprawna komunikacja pomiędzy pracownikami, którzy nie pracują w tym samym biurze, może być dużym wyzwaniem, ale dzisiaj do dyspozycji jest wiele interesujących narzędzi, dzięki którym porozumiewanie się na odległość, również w kwestiach zawodowych, jest o wiele prostsze. Jaki komunikator internetowy wybrać? Netia UC with Cisco Webex to rozwiązanie łączące usługi głosowe z nowoczesnym, działającym w chmurze komunikatorem Cisco Webex, który może zostać w praktyce zintegrowany z każdym sposobem komunikacji, jaki działa w oparciu o infrastrukturę Netii.
Sprawdź też, jaki internet do pracy zdalnej wybrać oraz zapoznaj się z ofertą internetu stacjonarnego dla użytkowników indywidualnych.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105
Polecane treści: